Fountain%20Pen_edited.jpg

ПРЕДСТАВНИЦТВО СВІДКА В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

Жодне розслідування кримінальної справи не обходиться без участі свідків. Згідно ст.65  Кримінально – процесуального кодексу України, свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань.

Особу викликають до слідчого або суду повісткою, а також по телефону із обов’язковим поясненням у якій справі.

Показання свідка є невід’ємним доказом у кримінальному провадженні, і тому кожного свідка попереджують про кримінальну відповідальність за відмову давати покази по справі та дачу завідомо неправдивих свідчень.

Але кожен повинен пам’ятати, що він має право відмовитись від дачі показів , якщо він вважає, що це може нашкодити йому, членам сім`ї або близьким родичам!

Якщо вас викликають до правоохоронних органів без повідомлення причин, і ви, навіть не підозрюєте про них - це має викликати у вас, щонайменше, пересторогу. Якщо ж ви самостійно не прийдете, то в окремих випадках, по вас можуть і приїхати. До правоохоронних органів ви неодмінно маєте з’явитись! Але обов`язково в супроводі адвоката!

Наведемо тільки декілька прикладів з нашої практики.

Іноді правоохоронні органи (поліція, СБУ, ДБР і тд) можуть запросити громадянина на допит в якості свідка і повідомити, що це, буцімто, «просто формальність». Громадянин приходить до слідчого на допит без будь - якого очікування небезпеки для себе. Але вже під час допиту слідчий може вимагати надати покази, які вкрай необхідні для його справи, навіть, якщо громадянин не був очевидцем цих подій. Під тиском, або через маніпуляції слідчого, свідок може підписати начебто свої покази, але в друкованому  вигляді. Іноді слідчий може запевнити свідка, що саме так розвивались події, а те, що свідок  особисто їх не бачив, не має важливого значення.

Проте, перед допитом, свідка попереджають про відповідальність за дачу завідома неправдивих свідчень. А коли, згодом, він буде свідчити в суді про обставини, свідком, яких він фактично і не був, він дасть відмінні покази від тих, що були насправді. Під час суду прокурор буде ставити запитання і виявить невідповідність цих свідчень тим, що були підписані у слідчого. В такому разі, особу можуть притягнути за дачу завідома неправдивих показів.

А інколи людина приходить до слідчого як свідок, а виходить в статусі підозрюваного!

   Положення ст. 59 Конституції України зазначає, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Відповідно до п 2 ч 1 ст 66 КПК України свідок має право користуватися правовою допомогою адвоката під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій.

Кожен з нас може вчинити будь – які незаконні дії, вважаючи, що вони є правомірними, але  інколи вони порушують вимоги Кримінального кодексу України.

В цьому випадку, професійний адвокат по кримінальним справам зможе роз’яснити і скоректувати вашу правову позицію. В результаті чого можна мінімізувати небажані наслідки, або і, взагалі, їх уникнути.