top of page
dopyt-svidka.jpg

АДВОКАТ СВІДКА В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

Свідок у кримінальному провадженні має особливий статус (ст. 65 КПК України). Йому відомі обставини та факти, які стають основою для доказової бази при обвинуваченні або виправданні підозрюваного у правопорушенні. Стати очевидцем може будь-яка фізична особа, випадково побачивши якусь подію або дізнавшись про певну інформацію.

АДВОКАТ ЯК ГАРАНТ ПРАВ СВІДКА

Коли особа залучена до кримінального провадження, вона в 99 % випадків є непідготовленою з юридичної точки зору щодо захисту своїх прав. Тому адвокат обов’язково має супроводжувати свідка на всіх етапах співпраці із правоохоронними органами. Це допоможе захистити права особи та уникнути наслідків їх порушення. Якщо казати об’єктивно, то похід до слідчого непідготовленим, для очевидця часто стає важким випробуванням.

ВИКЛИК І ДОПИТ СВІДКА

Відповідно до прийнятих норм, свідка викликають до суду або до слідчого повісткою. Вона надсилається поштою або імейлом. Іноді слідчий викликає очевидця по телефону. В кожному випадку особі мають пояснити причини виклику на допит та у якій справі. Відбувається допит свідка слідчим тільки в тому випадку, якщо є факт підтвердження вручення повістки. Відповідно до норм КПК особа має підписати документ про вручення виклику до слідчого. Повістка оформлюється відповідно до вимог ст.137 КПК України. У вас є хвилювання з приводу цього питання? Тоді адвокат по кримінальним справам проконсультує та допоможе їх вирішити.

ЧОМУ МАЄ БУТИ АДВОКАТ НА ДОПИТІ СВІДКА

Про причину допиту не завжди повідомляють. Така ситуація можлива, але це є порушення прав. Ви можете навіть не підозрювати, чому ви маєте з’явитись до правоохоронних органів. Якщо самостійно особа не приходить, за нею відправляють наряд поліції. Пам’ятайте, що допит свідка на досудовому слідстві обов’язково має бути в супроводі адвоката. Це потрібно з наступних причин:

 

  • для уникнення порушень прав;

  • для протистояння незаконному тиску на свідка;

  • для уникнення маніпуляцій та заплутування;

  • для уникнення невідповідності свідчень на різних етапах розгляду справи.

 

Найгірше, що іноді трапляється – це коли особа приходить як очевидець, а в результаті розмови отримує статус підозрюваного. Тому адвокат як гарант прав свідка є обов’язковим для участі як на досудовому слідстві, так і під час розгляду справи у суді.

ПРАВО НА ВІДМОВУ ВІД ПОКАЗІВ

В кримінальному провадженні участь свідка є невід’ємною частиною процесу. Від цього напряму залежить розвиток справи. Кожного очевидця попереджають, що за відмову від надання свідчень загрожує кримінальна відповідальність. Але є один нюанс.  Адвокат свідка у кримінальному провадженні є його представником, тому  допомагає знати законні права. А право свідка полягає в тому, що він має право відмовитись від дачі свідчень, якщо ця дія може нашкодити йому або членам його родини, близьким родичам.

ДОПИТ НЕПОВНОЛІТНІХ ДІТЕЙ

Відповідно до ст.226 на допит може бути викликана малолітня або неповнолітня особа.  Відеозаписи таких свідчень зберігаються окремо та не додаються до справи. Їх спочатку обробляють для зміни голосу задля уникнення ідентифікації, а потім запис вже прикріплюють до справи. Зверніть увагу, що законний представник неповнолітнього свідка має бути завжди присутній на допиті, який не може тривати понад годину без перерви.

 

Особам до досягнення 16-ти річного віку пояснюють про необхідність надання правдивих свідчень. За всіма подіями процесу слідкує адвокат неповнолітнього для уникнення порушень прав.

 

Відповідно до положення ст. 59 КУ є закріплене право свідка на адвоката. Особа вільна у виборі правозахисника. Зверніть увагу, що на законодавчому рівні закріплено можливість надання правової допомоги як під час надання свідчень, так і при всіх інших процесуальних діях.

 

Ніхто не застрахований від правопорушень. Людина може стати співучасником несвідомо, просто перебуваючи в момент злочину поряд, бути просто спостерігачем. Тому адвокат свідка у кримінальному процесі контролює всі стадії слідства та виключає можливі варіанти тиску на особу та маніпуляцій. Це актуально для етапу досудового слідства, коли часто стаються порушення рекомендацій криміналістики, які продовжуються у процесуальних порушеннях та супроводжуються латентними діями. Пам’ятайте, що і допит свідка адвокатом контролюється з урахуванням діючих законів та процесуальних норм. Це є гарантований захист прав та уникнення небажаних наслідків при взаємодії зі слідчими, прокурорами, а також при розгляді кримінальної справи у суді.

ПРЕДСТАВНИК СВІДКА: Practices
bottom of page