top of page
ekspertyzy%20(3)_edited.jpg

АВТОТЕХНІЧНА  ЕКСПЕРТИЗА

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

ЕКСПЕРТИЗА ОБСТАВИН ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНОЇ ПРИГОДИ

   Дорожньо-транспортні пригоди трапляються ледь не щодня, і причинами їх може бути що завгодно: технічна несправність автомобіля, відмова одного із його механізмів (наприклад, гальм), перевищення швидкості, незадовільний стан дорожнього покриття  і т. д.

АВТОТЕХНІЧНА ЕКСПЕРТИЗА ДТП: КОЛИ НЕОБХІДНО ПРОВОДИТИ

На практиці досить часто буває так, що у салоні автомобіля відсутній відеореєстратор або водій після аварії, через стресовий стан, не може зорієнтуватись у подальших діях. Також перепоною може бути банальна некомпетентність працівників поліції, які можуть ненавмисно  чи умисно допустити безліч помилок при складанні протоколу огляду та схеми місця ДТП. В таких випадках для слідчих органів та адвокатів процес відтворення обставин аварії та з’ясування, на чиїй стороні правда, стає справжнім квестом з безліччю загадок, оскільки вихідні дані можуть бути спотворені. 

 

Для вирішення такої проблеми існує судова автотехнічна експертиза авто після ДТП, для проведення якої залучаються компетентні та кваліфіковані особи, які володіють спеціальними технічними знаннями в галузі автотехніки і мають відповідні свідоцтва.

 

Даний вид експертного дослідження може проводитись у кримінальному, цивільному процесах (при вирішенні питання стосовно відшкодування шкоди) та при розгляді справ щодо осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності. В свою чергу ініціатором проведення такого виду експертизи може бути суд, орган досудового розслідування або захисник (чи адвокат, як представник потерпілого). Так, відповідно до норм вітчизняного КПК, ЦПК та КУпАП сторона має право залучати експерта на договірній основі для проведення незалежної експертизи (в тому числі автотехнічна експертиза при дтп).

На сьогодні питання проведення судових експертних досліджень в Україні, в тому числі автотехнічної експертизи, регулюється відповідним законодавчим актом «Про судову експертизу», а також Інструкцією, що вирішує призначення та проведення судових експертних досліджень.

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ ПРИ ДТП ТА ЇЇ ЗАВДАННЯ

Автотехнічна експертиза це  різновид  інженерно-технічних експертних досліджень, щомає свої завдання, мету та питання, які необхідно вирішити експерту.

Так, відповідно до положень другого вищевказаного нормативно-правового документа, завданням для автотехнічного експерта при проведенні даного виду дослідження являється:

  • встановлення виду, причин та часу виникнення несправностей автомобіля, які в сукупності загрожували безпеці дорожнього руху до, внаслідок або після моменту аварії;

  • визначення можливості виявлення несправності звичайними способами та методами контролю за технічним станом автомобіля;

  • виявлення наявності впливу несправності автомобіля на саму подію ДТП.

  • покрокове встановлення всіх процесів та обставин, що відбувались з учасниками аварії: з якою швидкістю та по якій траєкторії рухались їх авто, який був шлях гальмування та зупинки, пройдена відстань транспортними засобами у певний проміжок часу тощо.

  • з’ясувати, чи відповідали дії керманичів технічним вимогам ПДР  в тій дорожній обстановці, чи були наявні у них технічні можливості уникнути зіткнення з моменту виникнення такої загрози, а також встановлення наявності зв'язку між діями водіїв та аварією.

 

Однак цей перелік завдань не є вичерпним, тому для дослідження обставин ДТП експертиза може мати й інші задачі, які тісно пов’язані з вирішенням питань стосовно технічного стану авто, обставин дорожнього руху та дій учасників аварії.

ЕКСПЕРТИЗА ПО ДТП: ХИБНІ ВИСНОВКИ ТА ПРИЧИНИ ПОМИЛОК

При проведенні автотехнічної експертизи обставин ДТП експерт керується наданими матеріалами справи, а також вихідними даними від правоохоронних органів (тобто, параметри і опис стану дорожньої обстановки на місці аварії  тощо). Головним його завданням являється якісне проведення дослідження для дачі чітких відповідей на поставлені питання сторонами судового процесу. Однак на практиці досить часто бувають випадки, що експерт може надати неякісний або неповний висновок через різні причини. Зокрема такі помилки зумовлюються:

  •  некомпетентністю або халатністю поліцейських при складанні схеми ДТП чи протоколу огляду або некомпетентністю самого експерта;

  •  неправильністю поставлених слідчим чи прокурором запитань для проведення дослідження обставин пригоди;  

  •  ненаданням правоохоронними органами експерту доступу до всіх наявних матеріалів справи;

  •  складання експертом висновку лише на базі вихідних даних обставин аварії, залишаючи поза увагою дані з матеріалів справи.

ЯК ОТРИМАТИ ЯКІСНІ ЕКСПЕРТНІ ВИСНОВКИ

   Отже, запорукою успішного надання експертного висновку являється:

  1. Надання експерту всіх матеріалів справи;

  2. Зазначення для експерта чітких вихідних даних та постановка правильних питань для проведення автотехнічної експертизи.

 

Важливість автотехнічної експертизи та її результатів неможливо переоцінити, адже інколи через недостатність доказової бази лише висновок автотехнічного експерта може «пролити світло» на дійсні обставини аварії, допомогти суду встановити істину та прийняти справедливе рішення.

Таким чином, у разі настання ДТП, з метою економії часу, скорішого вирішення проблеми та щоб уникнути довгої судової тяганини, постраждалим від ДТП водіям необхідно звернутись до адвоката по ДТП, який зможе підібрати висококваліфікованого спеціаліста в галузі автотехнічних експертиз, зібрати необхідні матеріали та вихідні данні, й поставити правильні питання експерту, виходячи з конкретної дорожньої ситуації.

При необхідності, адвокат може поставити додаткові питання та задачі, щоб експерт провів не загальні дослідження, а вузькі, спрямовані на отримання конкретних відповідей, важливих для виграшу справи.

bottom of page