Handshake_edited.jpg

ПРЕДСТАВНИК ПОТЕРПІЛОГО В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

Діяльність адвоката у кримінальному процесі по представництву потерпілого на стадії досудового слідства  та судових розгляді  всіх рівнів  регламентується ст.ст. 55-59  Кримінально-процесуального кодексу України (в редакції 2012 р)

Якщо відносно  громадянина України, іноземця, особи без громадянства  вчинені дії, або бездіяльність,  в яких присутній склад злочину, то вони фактично одразу набувають статусу потерпілого.

Коли особа потерпає від злочину, то часто вона зазнає моральних страждань або матеріальних збитків від дій або бездіяльності винної особи. 

Ознайомившись з діючим законодавством, ви побачите, що теоретично права потерпілого у нас повністю захищає держава, але в житті…це далеко не так.

Коли особа потерпіла від злочину, необхідно, щоб їй було повернуто викрадене майно, або відшкодовано його вартість абож вартість пошкодженого майна,  сплачено за лікування, реабілітацію, але найважливіше – винна особа має понести справедливе покарання!

 

Самостійно захистити свої права в кримінальному судочинстві  потерпілому важко, оскільки не кожен володіє спеціальними юридичними  знаннями, достатнім досвідом та знанням особливостей системи кримінального судочинства в Україні. Дуже часто виходить так, що особа протягом всього процесу лікується від травм, заподіяних внаслідок дій злочинців і фізично не може бути присутньою під час досудового розслідування та в суді.

Одним із важливих інструментів захисту прав потерпілого є подання цивільного позову у кримінальному процесі. Даний позов повинен бути поданий вчасно і відповідати вимогам закону.

         Цивільний позов – це  один із інструментів отримання відшкодування за заподіяну шкоду. Отримання відшкодування до вироку суду – є  одним з важливих кроків в захисті інтересів потерпілого, оскільки після постановлення вироку, засуджений часто уникає відшкодування.

         Чинний кримінально-процесуальний кодекс передбачає у визначених законом випадках можливість укладання угоди між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим. Сторони домовляються про умови даної угоди, а саме: обсяг відшкодування, його період та умови, вид та термін покарання. Хочемо звернути увагу, що угода між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим укладаються щодо злочинів, максимальне покарання за яке, передбачене до п’яти років позбавлення волі. Простими словами потерпілий домовляється з особою, що вчинила відносно неї злочин, щодо суми коштів, які необхідно відшкодувати їй, в рахунок відшкодування   матеріальних та моральних збитків та в які терміни.

   У випадках, де укладання угоди не є можливим,  також є механізми врегулювання, в результаті яких, кожна сторона отримує бажаний результат для себе. Наприклад: « Обвинувачений  вчинив відносно Потерпілого злочин передбачений ч 4 ст 296  КК України (Хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, якщо вони вчинені із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень, - караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років).

Укладання угоди про примирення неможливо. Однак, якщо обвинувачений визнає свою вину, відшкодує заподіянні збитки та фактично примириться з потерпілим, тоді останній має право під час судового розгляду заявити суду, що він просить не позбавляти волі обвинуваченого і застосувати до останнього ст. 75 КК України. В даному випадку у суду будуть всі підстави обрати міру покарання не пов’язану з позбавленням волі. Відшкодування відбувається шляхом укладання договору, який може бути нотаріально посвідчений і забезпечений додатковими гарантіями (поручительством, заставним майном). В даному договорі будуть зазначені права і обов’язки кожної з сторони, а саме: для обвинуваченого  - відшкодувати збитки, а у потерпілого, в разі відшкодування, просити суд не позбавляти обвинуваченого волі.

Але, щоб прийти до укладання даного договору, необхідно провести перемовини, обговорити всі критичні питання, перевірити дійсність намірів кожної зі сторони, скласти сам договір. Самостійно потерпілому вести перемовини з обвинуваченим дуже важко з суб’єктивних причин (бажання покарання, злість) та об’єктивних (лікування, пребування за кордоном тощо).

Для   позитивного результату, у більшості випадків, між потерпілим та обвинуваченим повинен бути адвокат, який візьме на себе всі питання з врегулювання відшкодування та примирення.