top of page
ekspertyzy-avtotovaroznavcha.jpg

АВТОТОВАРОЗНАВЧА  ЕКСПЕРТИЗА

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

ОЦІНКА ЗБИТКІВ ПІСЛЯ ДТП (АВТОТОВАРОЗНАВЧА ЕКСПЕРТИЗА)

Причина пошкодження автомобіля може бути різною: дорожньо-транспортна пригода, падіння дерева на капот, погана якість доріг, дії сторонніх осіб тощо. Залежно від цього характер пошкоджень машини може бути різним: починаючи від незначної ледь помітної подряпинки на кузові і закінчуючи станом непридатності транспортного засобу для подальшої його експлуатації. І якщо є ще можливість «дати друге життя» своєму залізному коневі, то на його відновлення автовласнику доведеться викласти кругленьку суму.

Норми чинного законодавства зобов’язують володільців транспортних засобів укладати зі страховими компаніями договори страхування обов’язкової цивільно-правової відповідальності, і в разі страхового випадку (зокрема, аварії) постраждалі керманичі мають право на відповідне відшкодування матеріальної шкоди, яку зобов’язані  компенсувати страхова компанія або МТСБУ в межах ліміту, або винні особи (суму збитків, що виходить за межі страхових сум).

ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА АВТО ПІСЛЯ ДТП

Відповідно до положень закону з питань страхування автомобілів, для того, щоб знати розмір відшкодування при пошкодженні транспортного засобу, застосовується автотоварознавча експертиза, тобто оцінка збитків після ДТП, яку, як правило, здійснюють відповідні особи зі страхової компанії, з якою водій уклав договір обов’язкового  страхування.

Однак, на практиці досить часто водії «покалічених» авто стикаються з тим, що вони самі несуть витрати на його відновлення набагато більше, ніж заявляють працівники страхової після оцінки останніми матеріального збитку. Тому для повного покриття матеріальних витрат постраждалий водій має звертатись до винуватця пригоди, а якщо ще й він не захоче добровільно та мирно вирішити це питання, то доведеться ще й понести додаткові витрати грошей і часу на довгу боротьбу та судову тяганину.

Тому для уникнення таких складнощів та пришвидшеного вирішення подібних проблем існує автотоварознавча експертиза, суть якої полягає у проведенні незалежної експертної оцінки авто після ДТП компетентними фахівцями, які володіють відповідними знаннями з цього питання та мають свідоцтво на таку діяльність.

Саме питання визначення розміру такого збитку, окрім вищевказаного закону про страхування, регулюється ще оновленою методикою здійснення товарознавчої експертизи транспортних засобів, а також нормативним актом стосовно призначення та проведення судових експертних досліджень (в тому числі автотоварознавчої експертизи).

ОСНОВНІ ЗАДАЧІ АВТОТОВАРОЗНАЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

Відповідно до положень останнього правового документа, основними задачами автотоварознавчої експертизи являється:

  1. Встановлення ринкової вартості транспортних засобів, абож їх складових частин;

  2. Оцінка пошкоджень при ДТП - калькуляція розміру матеріальної шкоди, завданої автовласнику в результаті пошкодження транспортного засобу в  результаті аварії.

На практиці даний вид експертизи призначають в кримінальному, адміністративному та цивільному провадженні. В перших двох випадках експертна оцінка пошкоджень авто після дтп проводиться при вчиненні особами кримінальних чи адміністративних правопорушень пов’язаних з безпекою дорожнього руху. Щодо третього, то така експертиза необхідна для відшкодування матеріальної шкоди постраждалому в аварії водію.

КОЛИ ВАРТО ПРОВЕСТИ НЕЗАЛЕЖНУ ОЦІНКУ ЗБИТКІВ ПІСЛЯ ДТП

Однак можуть бути й інші випадки звернення постраждалого керманича до експерта для проведення незалежної оцінки збитків при ДТП, зокрема:

 

  • якщо страхова компанія неправильно визначила розмір страхової виплати (тобто, умисно знизила реальну вартість відшкодування). В такому разі у постраждалого автовласника є більше шансів добитись від винуватця аварії відшкодування матеріальних збитків у повному розмірі.

  • якщо винна у пригоді особа не згодна із наданою постраждалим автовласником цифрою матеріальної шкоди та при цьому відмовляється компенсувати завдані збитки. В такому випадку незалежна оцінка пошкоджень при ДТП допоможе підкріпити позицію такого позивача та бути вагомим доказом при розгляді спору в суді.

  • якщо  водієві «покаліченого» авто просто необхідно знати думку експерта стосовно розміру матеріальних витрат на ремонт авто після пригоди.

 

 

Таким чином, у разі аварії, для економії часу та отримання справедливої оцінки збитків після ДТП , постраждалим водіям необхідно звернутись перш за все до адвоката по ДТП, який зможе підібрати висококваліфікованого спеціаліста в галузі автотоварознавчих експертиз, знаючи нюанси, зібрати необхідні документи для правильної оцінки пошкоджень  при ДТП та відшкодування матеріальних збитків в повній мірі (наприклад щодо автомобілів куплених на аукціонах США є багато нюансів).

bottom of page