top of page
pidtrymka-ridnyh-zagyblyh-v-dtp

ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ ЗАВДАНОЇ СМЕРТЮ ПОТЕРПІЛОГО

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

 

За останні роки, а особливо за період «коронакризи», кількість автовласників суттєво зросла. Але при цьому це не означає, що всі вони будуть чемними водіями та чітко слідувати нормам безпеки на вітчизняних автошляхах. Так, манкірування правилами, керування в нетверезому стані, легковажність або банальна неуважність учасників руху на дорозі може закінчитись трагедією.

Якщо звернутись до статистики смертей в ДТП в Україні, то за перших три місяці 2021 року по всій території нашої держави було скоєно більше 600 автопригод із загиблими. У порівнянні з минулим роком цей показник, на жаль, суттєво збільшився.

Взагалі, втрапити в дорожню халепу може кожен, адже від такої ситуації ніхто не застрахований. Буває так, що в силу випадкового збігу обставин така непередбачувана біда може забрати життя рідної людини, на якій могла триматись вся родина.

Сама по собі втрата годувальника для будь-якої сім’ї є найбільшим стресом, потрясінням та трагедією всього життя. В таких ситуаціях родини загиблих в ДТП розраховують не лише на справедливий суд та покарання винного, але і отримати відповідну компенсацію за таку трагічну втрату. І в таких випадках зволікати ніяк не можна і пускати все на самотік, адже в таких справах є безліч «підводних каменів», на які треба обов’язково звертати увагу, щоб не залишитись ні з чим.

ХТО МАЄ ПРАВО НА ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ ЗАВДАНОЇ СМЕРТЮ ГОДУВАЛЬНИКА ТА ЯК ЇЇ ОТРИМАТИ

 

Якщо рідна людина, яка забезпечувала всю сім’ю та близьких загинула внаслідок автопригоди, то вітчизняний закон гарантує таким родинам право на отримання відшкодування шкоди завданої смертю потерпілого, а також відповідну підтримку з боку держави – пенсійну виплату по втраті годувальника.

Саме питання та порядок отримання компенсації від винної особи, чиїми протиправними діями завдано смерть постраждалому, на утриманні якого перебували рідні та близькі люди, регулюється відповідними нормами вітчизняного Цивільного кодексу  та положеннями законодавчого акту про страхування автовласників . Так, в статті 1200 першого документа визначено коло осіб, які мають право на одержання відшкодування шкоди завданої смертю годувальника. Ними є:

 

  • Непрацездатні особи, яких утримував загиблий, або які мали право на одержання від нього утримання на день його смерті;

  • Новонароджена дитина після смерті потерпілого годувальника;

  • Дитина до досягнення нею повноліття (але якщо вона перебуває на навчанні у навчальному закладі, то вона має право на отримання компенсації до кінця навчання, але з віковим лімітом – до 23 років);

  • Чоловік, дружина, батьки (усиновлювачі), які вже є пенсіонерами;

  • Особи з інвалідністю;

  • Один із батьків (усиновлювачів), які доглядають за дітьми, братами, сестрами чи внуками загиблого внаслідок ДТП годувальника.

  • Непрацездатні особи, яких утримував померлий.

Крім того, закон каже, що якщо члени родини отримують державну підтримку у вигляді пенсії у зв’язку з втратою годувальника, то вони при цьому не позбавляються права на отримання компенсації від винної в аварії особи.

Як вже зазначалось, окрім акту, який регулює цивільні відносини, питання отримання родиною виплат по втраті годувальника також вирішує вищевказаний закон. Так, відповідно до його положень, якщо водія визнано винним в ДТП, а потерпілий годувальник помер протягом одного року з дня автопригоди і вона є безпосередньою причиною його загибелі, то його утриманці мають право на отримання відповідного відшкодування від страхової компанії винного водія (або від МТСБУ, якщо керманич не мав страховки).

Перш за все, страховик (або МТСБУ) зобов’язаний виплатити родині, яка втратила свого годувальника:

  • одноразову страхову суму у розмірі ста тисяч гривень;

  • грошове відшкодування особам, які мають на це право за ст. 1200 вітчизняного ЦК. При цьому загальний розмір такої компенсації має бути не менше 36 мінімальних зарплат у місячному розмірі на день автопригоди.

  • моральну компенсацію одному із подружжя, батькам та дітям загиблого внаслідок ДТП годувальника. При цьому загальний розмір відшкодування моральної шкоди має становити дванадцять мінімальних зарплат у місячному розмірі на день автопригоди.

Крім цього, за вищевказаними законодавчими актами винна у смерті годувальника особа самостійно або через страхову компанію зобов’язана компенсувати родині загиблого витрати на його поховання та на спорудження надгробного пам’ятника.

АВТОАДВОКАТ - ПОМІЧНИК СІМЕЙ ЗАГИБЛИХ В АВТОПРИГОДІ

 

На практиці родині загиблого внаслідок ДТП годувальника доводиться докласти чимало зусиль та пройти «десять кіл пекла», щоб отримати справедливе відшкодування, адже винні водії або страховики, як правило, не йдуть на зустріч таким сім’ям і виплачують їм копійки або взагалі відмовляють їм у таких виплатах з незрозумілих причин.

Крім того, бувають ситуації, коли працівники правоохоронних органів навіть провівши безліч слідчих дій, так і не можуть встановити водія та його транспортний засіб, яким власне було завдано смерть потерпілому. Через це слідчим доводиться закривати кримінальне провадження у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування та відсутності підозрюваної особи. І виникає логічне запитання: хто виплачує компенсацію сім’ям загиблих в ДТП, якщо авто не встановлене?

Для вирішення всіх проблемних питань, які стосуються отримання відшкодування шкоди завданої смертю годувальника, родині краще звертатись за допомогою не до будь-якого юриста, а саме до автоадвоката, адже саме він як ніхто інший знає всю специфіку та «підводні камені» у такій категорії справ і допоможе отримати постраждалій родині справедливу компенсацію.

bottom of page