top of page
uchast-advokata-pry-obshukah_edited.jpg

УЧАСТЬ АДВОКАТА ПРИ ОБШУКУ

АДВОКАТСЬКЕ БЮРО МЕЛЬНИКА ФЕДОРА

 

Одна з найбільш стресових слідчих дій, що може бути проведено відносно  особи  - це обшук.

 Зазвичай такі слідчі дії проводять раптово, без попередження, рано вранці або пізно ввечері: до житла ошелешеної особи або підприємства приходять правоохоронці (СБУ , поліція, ДБР, НАБУ і тд) в кількості не менше п’яти осіб. Цілком природно, що людина в такій ситуації почувається розгубленою та переляканою: в такому стані важко відстояти свої права та проконтролювати дії працівників правоохоронних органів при проведенні обшуку.

 

ПІДСТАВИ ПРОВЕДЕННЯ ОБШУКУ ЖИТЛА АБО НА ПІДПРИЄМТСВІ

  • Першою  підставою для обшуку житла, чи іншої власності особи ( підприємство, офіс, гараж, господарські будівлі) - є  ухвала суду на проведення обшуку.

  • Друга підстава - це  невідкладні випадки, а саме: одразу після вчинення   злочину з метою врятування майна чи життя людей, речових доказів, затримання підозрюваного - обшук без ухвали слідчого судді.

Після проведення обшуку без рішення суду слідчий чи прокурор повинен негайно звернутись до суду для отримання ухвали.

ЯК ЗАХИСТИТИ СВОЇ ПРАВА ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ОБШУКУ

  • Перед початком обшукування працівник правоохоронного органу повинен зачитати  особі, у якої проводиться обшук, (на відеокамеру) її права.

  • Серед основних прав які має особа, це право запросити адвоката для участі в проведенні обшуку як житла, підприємства, транспортного засобу, так і при проведенні особистого обшуку! Після повідомлення особою про бажання залучити адвоката, слідчий або прокурор протягом трьох годин не мають права починати дану слідчу дію.

  • Крім того, правоохоронець, який проводить обшукування, має право провести особистий обшук будь-якої особи, що перебуває в приміщенні. Ці особи також мають право на залучення адвоката на цю дію!

 

Під час проведення обшукування мають вилучатися речі, що зазначені в ухвалі суду. Але, зазвичай, немає конкретного переліку.

Наприклад, правоохоронці прийшли з обшуком в офіс компанії та надали ухвалу про обшук, в якій зазначено що підлягають відшукуванню та вилученню мобільні термінали (мобільні телефони), комп’ютерна техніка, грошові кошти і тд. Але, на практиці, правоохоронці починають вилучати мобільні телефони як компанії, так і її працівників!

Дехто на роботі зберігає особисті кошти, які також можуть вилучити. Інколи про кошти взагалі не сказано в ухвалі, але працівники все одно вилучають  їх, мотивуючі при цьому, що кошти здобуті злочинним шляхом.

Після таких обшуків на підприємстві, діяльність компанії може бути взагалі паралізована.

УЧАСТЬ АДВОКАТА ПРИ ОБШУКУ

При залученні кваліфікованого адвоката на обшук, останній викладає заперечення в протоколі обшуку на незаконні дії працівників правоохоронних органів. Дуже часто вдається переконати правоохоронців не вилучати речі, які явно не мають ніякого відношення до справи. Крім того , адвокат також спостерігає, щоб нічого не було «вилучено» з того, що не внесено в протокол.

Під час обшуку досвідчений адвокат веде розмову з правоохоронцями на рівних, та не піддається тиску, якому зазвичай піддаються особи, у яких  його проводять.

Також адвокат застосовує відео та фотофіксацію обшуку, що в подальшому зменшує ризики фальсифікації  доказів та може використати ці матеріали для повернення незаконно вилучених речей.

ЯКЩО ОБШУК ПРОВЕЛИ НЕЗАКОННО АБО БУЛИ ПОРУШЕННЯ - ДІЇ АДВОКАТА

 

   1. Оскарження протоколу обшуку.

Обшукування закінчується складанням протоколу,  до якого вноситься інформація про вилученні речі, місце їх вилучення і т.д. На цьому етапі захисник має право вносити до протоколу скарги, зауваження, всі процесуальні порушення, які були допущені працівниками правоохоронного органу. Одне з найчастіших порушень - це вилучення речей, які відсутні в переліку ухвали суду. Про це необхідно вказати, оскільки в подальшому слідчий буде звертатись  до суду з клопотанням про накладання арешту.

   2. Судове засідання і арешт на вилучене майно

За законом, власник майна, або його адвокат, має право бути присутнім в судовому засіданні та заперечувати проти накладання арешту. Однак, про таке судове засідання, майже ніколи, власників речей не повідомляють. В такому разі, адвокати всіма правдами і не правдами дізнаються про ці засідання та, з великою вірогідністю, зможуть відстояти позицію клієнта. В результаті суд не накладає арешт на все майно, або взагалі відмовляє в арешті усього майна. У разі накладання арешту адвокат також може подати апеляційну скаргу.

   3. Клопотання про скасування арешту на майно

Крім того, протягом терміну досудового розслідування адвокат має право подавати до місцевого суду клопотання про скасування арешту та доводити факт, що потреба в арешті відпала. Це буває, коли майно вилучається для проведення експертиз і відповідні слідчі дії завершені.

   4. Визнання обшуку незаконним

 

Також, коли справа буде розглядатись по суті, сторона захисту має право вимагати визнання недопустимими докази, які отриманні під час обшукування, в разі доведення, що процедура обшуку була проведена з істотними порушеннями закону.

Крім того, якщо під час обшукування були виявленні факти зловживання правоохоронцями (часто вилучаються речі, які просто не вносяться в протокол), адвокат має право подати скаргу на дії слідчого під час обшуку або подати до прокуратури заяву про вчинення злочину.

 

Дозвіл на обшук без професійного адвоката – це дуже ризикована справа і тому радимо перед початком даної слідчої дії терміново дзвонити своєму адвокатові!

bottom of page