Позичання коштів завжди носить певний ризик. Навіть якщо позичальниками є родичі або хороші знайомі. Найкращий спосіб захистити себе від фінансових проблем – заручитися борговою запискою.
То ж, спробуємо розібратися як правильно написати таку розписку, які данні варто зазначити, щоб потім не потрапити в халепу.
Як правильно написати боргову розписку?
Під борговою розпискою слід розуміти текстовий документ, у якому зазначається певне боргове зобов’язання та термін його погашення на умовах усного договору. Розписка про отримання коштів завжди пишеться від руки. Її не потрібно посвідчувати нотаріально, якщо сума не дуже велика. В такому документі обов’язково повинна міститися наступна інформація:
- сама назва – «розписка»
- місце та дата створення розписки;
- прізвища, данні паспортів, ідентифікаційних кодів та адреси місць проживань обох сторін, того хто дає розписку і хто її отримує;
- сума позики (обов’язково цифрами та прописом, для унеможливлення виправлень);
- кінцева дата повернення коштів;
- зазначення відсотків за користування (якщо це було попередньо обумовлено);
- зазначення валюти, у якій позичаються гроші, та як має відбутися повернення враховуючи інфляційні процеси (за потреби);
- наслідки неповернення боргу;
- інформація про свідків (якщо такі є) та їх паспортні дані;
- підпис позичальника та свідків (за наявності).
Зразок боргової розписки.
На що звернути увагу при отриманні боргової розписки?
При отриманні боргової записки необхідно перевірити чи інформація вказана позичальником збігається із паспортними даними. Підпис на документі має бути ідентичним з підписом у паспорті.
Забороняються будь-які виправлення у записці. В інакшому випадку документ переписується знову.
Якщо ж на час повернення коштів записку загублено, то потрібно скласти ще один документ, який посвідчить, що борг погашено у повному обсязі.
Даючи гроші під розписку, обов’язково слід звертати увагу на найдрібніші деталі її складання, адже саме правильно складена записка є гарантом повернення коштів.
Стягнення заборгованості через суд.
Якщо кредитор все ж не отримав позичених коштів, то є можливість стягнути борг у судовому порядку. Але тоді він має надіслати до боржника претензію рекомендованим листом.
Лише маючи докази відмови позичальника повернути гроші або прострочену дату повернення, можна звернутися до суду. При цьому варто пам’ятати, що термін давності боргової записки становить всього 3 роки від дати повернення боргу.
Судовий процес стягнення боргу проходить у три етапи:
- досудовий розгляд;
- безпосередньо судовий процес;
- виконавче провадження.
На кожному із цих етапів можливе мирне врегулювання проблеми і добровільне повернення заборгованих коштів.
А тому, дотримуючись норм законодавства, кожен із учасників не буде нести фінансових втрат.
Commenti